A Kubuntu világa

Írások a Kubunturól, hírek, élménybeszámolók, minden, amit érdekesnek találok.

2009.07.15. 14:16 Ulysses

Kubuntu Karmic

Hirtelen elhatározásokból nincsen hiány nálam, a mai aktuális a Kubuntu következő kiadásának, a Karmic Koalának a letöltése. Ehhez a daily ISO-t választottam, melyet az alábbi oldalról lehet letölteni. Az itteni 1 MBites internetkapcsolattal körülbelül másfél óra alatt sikerült letölteni, ezután egy újraírható CD-re írtam ki. Merész lépést teszek, és elindítom az asztali gépemen a LiveCD-t, majd telepíteni is fogom.

A letöltés végeztével kiírtam a képfájlt, természetesen az MD5 ellenőrzése után. A LiveCD-t elindítva a szokásos nyelvválasztó menü fogad, ahol a magyar nyelvet választottam, bár nagy valószínűséggel sok helyen angol lesz még a rendszer. Elég gyorsan elindul a LiveCD, már az új, KDE 4.3 RC2-es megjelenés fogad az új splash screennel és plazmatémával. A rendszer szép dallammal üdvözöl, ugyanaz a megszokott hang, ami a Jaunty bétája óta fogad. Három plasmoid van a képernyőn, egy mappanézet (Folder view), egy microblogging, és egy openDesktop. A microblogging plasmoid funkciója egyértelmű: az identi.ca szolgáltatást használhatjuk rajta kereszül, az openDesktop egyelőre még rejtély számomra. Az elérhető plasmoidok száma bővült a korábbiakhoz képest, első ránézésre a rendszermonitorozáshoz kapcsolódó plasmoidok száma nőtt. A Kickoffban is történtek változások: az internetes alkalmazások kategóriákba lettek sorolva: Web, Communication, Download, Connectivity. Nagy újdonság nincs, a Konqueror böngésző mellett az őt leváltó Arora is megtalálható a LiveCD-n. Az irodai alkalmazásokban nincs változás a Jauntyhoz képest, ugyanazok a programok találhatóak meg, mindössze frissített kiadásban, például OpenOffice.org 3.1-es verzió. A multimédiás alkalmazások palettája kicsit változott; a K3b legújabb verzióját találjuk a LiveCD-n, a Dragon Player helyébe a Kaffeine lépett. Új dolog a Settings menün belül a GTK+ Appearance alkalmazás: ezzel a GTK alkalmazások megjelenését és fontkészletét módosíthatjuk. A Utilities menün belül érdekességekre bukkantam: a SuperKaramba eddig nem volt része az alaptelepítésnek, most már a LiveCD-n is helyett kapott ez az alkalmazás, mellyel widgeteket pakolhatunk az asztalunkra.

Az Appearance Settings (Megjelenési jellemzők) új neve Desktop Settings, ezen belül kapott helyet az Appearance. Az átrendezésből ítélve a fejlesztőknek az lehet a célja, hogy egy központi alkalmazásból állíthassunk be mindent. A panel elrendezése a megszokott, új dolog viszont, hogy az értesítéseket jelzó kis i betű mostantól mindig látható, viszont az állapotától függően változik a színe.

Gyors áttekintés után következzék a telepítés. Első lépésként figyelmeztet, hogy ez még nem a végleges kiadás, az majd csak októberben jelenik meg, és mindenképpen készítsünk biztonsági mentést. A telepítő ugyanaz az Ubiqiuty, ami a Kubuntu és Ubuntu Jauntyban is megtalálható.

Amíg zajlik a telepítés, pár dolgot megnézek. Mivel ez a legfrissebb daily ISO, ennek megfelelően a KDE 4.3 RC2 (4.2.96) található benne, valamint a 2.6.31-es kernel. Fájlrendszerként már az ext4 lesz az alapértelmezett, ablakkeretnek pedig még mindig ugyanazt használják, amit azonnal cserélni fogok le a Skulpture-ra. Az Arora böngészőnek a 0.7.1-es kiadása van a LiveCD-n, a honosítása még mindig ugyanaz a katasztrofális, amiben a rejteni szóban ly-t használnak. Kívánok nagyon szépeket az ilyen önjelölt "honosítóknak", akik a magyar helyesírás szabályaival nincsenek tisztában, inkább csak használják a rendszert, és ne kontárkodjanak.

A telepítő a szokásos gyorsasággal végzett, negyed óra, és jelzi, hogy vége a telepítésnek, ha akarjuk újraindítás után használatba is vehetjük a rendszert. a GRUB 1.96 fogad minket, amennyiben több operációs rendszer is van a gépen, és nincs elrejtve a GRUB induláskor. A bootolás egyszerűen hihetetlen, villámgyorsan elindul a rendszer, már a Jaunty is meglepett a gyorsaságával, de ez egyszerűen fantasztikus. A GRUB2 nem veszi fel a Windowst az indítómenübe, erre találtam máris egy megoldást, majd egy külön blogposztban lesz róla írás.

A telepített rendszer stabilan fut, igaz rövid ideig használtam, de nem tapasztaltam semmilyen hibát a fent említett GRUB2-Windows bajon kívül. Éles rendszerre természetesen nem ajánlott a rendszer használata, csak saját felelősségre!

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://ulysses.blog.hu/api/trackback/id/tr41247492

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása